Tytuł: | Klasyczne i współczesne style architektoniczne |
Kod: | arch-patterns-Style |
Kategoria: | Wzorce architektoniczne |
Forma: | 50% wykłady / 50% warsztaty |
Czas trwania: | 3 dni |
Odbiorcy: | architekci, developerzy |
Zapisy: |
Indywidualne zamówienie i dopasowanie dla grupy. |
Logistyka: |
W siedzibie klienta lub w innym dowolnym miejscu. |
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z metodami tworzenia, zarządzania i dokumentowania architektury systemów w oparciu o ideę styli architektonicznych.
Styl architektoniczny w połączeniu z taktykami, wzoracmi i heurystykami tworzy język, który ułatwia komunikowanie i opisywanie tak złozonego zagadnienia, jakim jest architektura systemu.
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z wybranymi stylami architektonicznymi. Poznają ich zastosowania, wady i zalety. Nauczą się budowac własne style służące do opisu architektury ich systemów.
Program szkolenia jest ogólną ramą - konkretne style wybieramy podczas analizy przed-szkoleniowej.
Poznaj ekspertów, którzy mogą poprowadzić Twoje szkolenie.
Idea renesansowej pracowni - Bottegi zakłada nieustanną pracę jej członków i dzielenie się jej wynikami.
Artykuł jest pierwszym z serii tekstów mających na celu szczegółowe przedstawienie kompletnego zestawu technik modelowania oraz nakreślenie kompletnej architektury aplikacji wspierającej DDD.
Artykuł poświęcony zaawansowanym technikom modelowania taktycznego (Building Blocks) oraz technikom strategicznym
Artykuł poświęcony szczegółom implementacyjnym DDD.
Artykuł poświęcony technikom implementacji stosu Write w architekturze CqRS
Artykuł poświęcony kompleksowym technikom testowania automatycznego systemu stworzonego zgodnie z DDD
Artykuł poświęcony technikom implementacji stosu Read w architekturze CqRS
Artykuł poświęcony metodyce modelowania DDD Modeling Whirlpool z elementami BDD i Specification by Example
Artykuł poświęcony technikom odwracania kontroli w ujęciu: problem, idea, motywacja, zastosowanie, technika, kiedy nie stosować.
Artykuł przedstawiający metodę doboru zaślepek (Mock/Stub) dla testów jednostkowych na podstawie paradygmatu CQS.
W jaki sposób dokumentować architekturę systemu? Z jednej strony tak, aby zawrzeć wszystkie potrzebne informacje, z drugiej zaś, aby nie przeładować dokumentacji szczegółami, które czynią ją bezużyteczną.
Artykuł przedstawia meta-model, którym możemy posiłkować się w zmaganiach ze złożoną logiką biznesową. Meta-model będzie praktyczną realizacją drugiej zasady SOLID: Open/closed principle, która pozwala tworzyć rozwiązania otwarte na rozbudowę (rozbudowa to nie to samo co zmiana).
Stosując mapery relacyjno-obiektowe, zwykle nie zastanawiamy się nad problemami związanymi z niespójnością danych wynikającą ze stosowania Lazy Loadingu, granicą spójności obiektów podczas zapisu kaskadowego oraz pułapkami naiwnego blokowania optymistycznego.
Artykuł przedstawia koncepcję Wzorców analitycznych – adresujących rozwiązania na poziomie analizy systemowej. Ilustracją na przykładów jest kilka wybranych, w tym najbardziej popularnym z nich: Party – będą one również alternatywą dla typowych naiwnych książkowych modeli struktur organizacyjnych.
Wiele czasu i energii spędzamy na dyskusjach o wyższości jednego paradygmatu programowania nad innym, o wyższości jednego języka programowania nad innym. W niniejszym artykule chcę przekonać czytelników do tego, aby obok siebie, równorzędnie stosować zarówno paradygmat obiektowy, jak i funkcyjny oraz nie zapominać o proceduralnym.
Do czego może przydać mi się propagacja transakcji inna niż REQUIRED? Jak zachowa się wówczas EnityManager i cache pierwszego poziomu? Jak uniknąć zakleszczeń? Dlaczego moje transakcje tylko-do-odczytu nie są tylko do odczytu? Kiedy oddać sterowanie transakcjami klientom zamiast obsługiwać je aspektowo? Jakie anomalie w spójności danych mi zagrażają?
Prezentacja na konferencji Java Developers Day 2012
Czym jest architektura i jak ją dokumentować?
Podczas mojej prezentacji pokażę, że do architektury da się podejść inżyniersko – z kalkulatorem i ekierką. Czas beztroskich artystów i wież z kości słoniowej bezpowrotnie przeminął…
Jak połączyć Domain Driven Desing z podejściem architektonicznym Ports and Adapers i Command-query Responsibility Segregation.
Czy nowe bazy danych to faktycznie coś odkrywczego, czy może bazują na wzorcach, które sprawdzają się od lat? Czy istnieje wspólny mianownik między relacyjnymi bazami danych a podejściami takimi jak Event Sourcing czy messaging? Czy jest coś co pozwala zrozumieć sposób zapisu danych w SQL Server, Kafkce jak i Event Store? Podczas tej prezentacji zbudujemy od zera solidne fundamenty, na których będziesz mógł bazować ucząc się różnych techologii. Podstawy te sprawdzają się od lat i pomimo upływu czasu cały czas stanowią ważny element w projektowaniu i modelowaniu zarówno baz danych, bibliotek jak i systemów rozproszonych. Zapraszam do sięgnięcia po tę ważną cząstkę wiedzy!
Do you know why the default scope in Java is package-private? Because that's what designers thought should be the most popular scope. Is that the scope you most often see? Adam Tornhill's research shows, that it's not. Java devs recognise only private and public access, which makes them particulary bad at mid-size building blocks. And so our projects look like a lawn right after snow melts: full of shit laying in public.
O wzorcach i stylach architektonicznych wiemy już dużo. Gdy rozpoczynamy nowy projekt dobieramy je misternie analizując ich wady i zalety. Nie mija jednak wiele czasu, zespół rośnie, ciężko to wszystko utrzymać w ryzach i zaczynamy robić wyjątki od reguły. Ani się nie obejrzymy a tu znowu zrobił się syf. Chcesz uniknąć tego scenariusza? Chcesz poznać częste przyczyny takiego stanu rzeczy?
Czy nasze serwisy faktycznie są niezależne? Czy nasz model się skaluje? Czy gubi informacje? Zobacz jak na te pytania odpowiada architektura zdarzeniowa, która naturalnie prowadzi do Event Sourcingu oraz CQRS. Na tej prezentacji zobaczymy na żywym organizmie jak łatwo rozszerzać, skalować, naprawiać i wydawać nowe wersje naszych systemów. A wszystko to za pomocą mikro-serwisów opartych o Spring Cloud Stream.
Czas, którego nie modelujemy wprost jest czynnikiem, który mści się w projektach. Podczas prezentacji przedstawiono paradygmat zdarzeniowy i wzorzec Process Manager/Saga.
We’ll learn how to leverage eventual consistency and event-driven architecture with the use of pure Spring tools! For the fans of Functional Programming, you will learn how you can model your domain with just functions, pattern matching, left fold and immutability. Never lose information in your ORM-based system again!
We are going to tackle the problems step by step from various perspectives. From the point of view of the stakeholders our software should have quick time to market, ability to do complex data reporting and fast way to extend and to deploy new features. On the other hand, our fellow developers would be interested in learning curve when it comes to events and how it differs in turns of e.g. unit testing.
Most developers are not familiar with this kind of architecture, which can lead to common pitfalls that we'll examine in this webinar. We'll also cover a broad set of buzzwords like: exactly-once delivery, Kafka Streams, CQRS, and Spring Cloud Stream. There will be live coding, which will require basic knowledge about distributed systems and Spring Cloud.
Ile razy słyszeliście że 'nie mikroserwisy tylko modularny monolit'? I nawet się z tym zgadzasz. Ale po konferencji siadasz do kodu i... Jak to właściwie zrobić? Tytuł jak wzięty z konferencji z poprzedniej epoki, prawda? Teraz implementuje się Serverless. a w starszych systemach - Mikroserwisy. A może jest inaczej - może to tytuł z następnej epoki gdy historia zatoczy koło? A może jednak temat jest bardzo aktualny, bo wszystkie te trzy architektury mają swoje zastosowanie. Szczególnie dużo o modularnym monolicie i pilnowaniu granic mówi się w kontekście mikroserwisów. Prezentacja to Case Study na bazie produktu który zaczął się jako monolit i skończył jako modularny monolit. Pokazuje proces modularyzacji kodu. Zaczynając od zwykłego przesuwania klas między paczkami, przez definiowanie modułów w kodzie, oraz pokazanie jak korzystam z narzędzia do wymuszania tych reguł - ArchUnit. Bo przecież tak nie chcemy tego pilnować ręcznie na Code Review. Prezentacja zakłada że granice modułów są już wymyślone. Skupimy się na tym jak te wyznaczone granice zaimplementować i dopilnować.
I znowu ten moment: w swoim procesie wywołujesz API zewnętrznego systemu. Co robisz? Jeśli jest piątek po południu - wołasz synchronicznego POSTa i super :) Implementacja prosta, szybka, testy implementujesz błyskawicznie. Ale w weekend nie odpoczniesz. Bo przecież co jak POST nie dojdzie bo sieć zawodna. A Ty już po swojej stronie zrobiłeś commit nowego rekordu w bazie. A jak POST dojdzie, ale będzie długo? User będzie czekał na UI a przecież co go interesuje że pod spodem jakiś zewnętrzny system jest powolny. No chyba w poniedziałek trzeba będzie doczytać o tych rozproszonych transakcjach i Two-phase commit. I już wiesz że kawa się będzie lała strumieniami. Opowiem o komunikacji asynchronicznej z zachowaniem spójności końcowej z użyciem wzorca integracji Outbox. Sprawdza się gdy zmiana musi się zakomitować w kilku systemach które pojedynczo może i są transakcyjne, ale jako całość nie są. Zmiana zapisuje się do bazy ale musi trafić też na kolejkę? A co jak zapiszesz na kolejkę ale transakcja na bazie się nie powiedzie? Trzeba rollbackować z kolejki? Oby tylko ta wiadomość jeszcze tam była, prawda? :) Historia oparta na case-study integracji systemów różniących się od siebie. Wymienię jakie problemy dzięki Outbox macie rozwiązane za darmo, a jakie problemy wygenerowane. Też za darmo :) Po to abyś wiedział i świadomie podjął decyzję.
W trakcie prezentacji dowiesz się jak przekładać informacji ze stormingu na decyzje architektoniczne dzięki strategicznym narzędziom DDD: destylacji kontekstów i mapowaniu kontekstów. Skupimy się na kilku konkretnych heurystykach, które podpowiadają jak dążyć do modularnego monolitu lub microservices, które mają realną autonomię dzięki: projektowani single source of truth i unikaniu single point of failure.
W trakcie prezentacji zobaczysz dwa systemy realizujące te same wymagania. Przyjrzymy im się z punktu widzenia: modularyzacji, kodu warstwy aplikacyjnej i kodu warstwy bogatego modelu dziedzinowego. Architektura pierwszego będzie oparta o naiwną analizę, pospieszną modularyzację i krótkowzroczną integrację. Architektura drugiego będzie oparta o kilka rozdziałów z książek będących biblioteką rozwiązań typowych problemów biznesowych - archetypów. W trakcie prezentacji dowiesz się czym się kierować podczas wyszukiwania archetypów, które na pierwszy rzut oka nie są podobne do "specyficznych systemów" nad którymi pracujesz na co dzień. A przy okazji zobaczymy jakie są konsekwencje posługiwania się sprawdzonymi rozwiązaniami w porównaniu do rozwiązań wynikających z tak zwanej intuicji.
Ile razy słyszeliście że 'nie mikroserwisy tylko modularny monolit'? I nawet się z tym zgadzasz. Ale po konferencji siadasz do kodu i... Jak to właściwie zrobić? Tytuł jak wzięty z konferencji z poprzedniej epoki, prawda? Teraz implementuje się Serverless. a w starszych systemach - Mikroserwisy. A może jest inaczej - może to tytuł z następnej epoki gdy historia zatoczy koło? A może jednak temat jest bardzo aktualny, bo wszystkie te trzy architektury mają swoje zastosowanie. Szczególnie dużo o modularnym monolicie i pilnowaniu granic mówi się w kontekście mikroserwisów. Prezentacja to Case Study na bazie produktu który zaczął się jako monolit i skończył jako modularny monolit. Pokazuje proces modularyzacji kodu. Zaczynając od zwykłego przesuwania klas między paczkami, przez definiowanie modułów w kodzie, oraz pokazanie jak korzystam z narzędzia do wymuszania tych reguł - ArchUnit. Bo przecież tak nie chcemy tego pilnować ręcznie na Code Review. Prezentacja zakłada że granice modułów są już wymyślone. Skupimy się na tym jak te wyznaczone granice zaimplementować i dopilnować.
Opowiem o komunikacji asynchronicznej z zachowaniem spójności końcowej z użyciem wzorca integracji Outbox. Sprawdza się gdy zmiana musi się zakomitować w kilku systemach które pojedynczo może i są transakcyjne, ale jako całość nie są. Zmiana zapisuje się do bazy ale musi trafić też na kolejkę? A co jak zapiszesz na kolejkę ale transakcja na bazie się nie powiedzie? Trzeba rollbackować z kolejki? Oby tylko ta wiadomość jeszcze tam była, prawda? :)
Architektury Oparte na Zdarzeniach stały się jednym z najpopularniejszych "buzz-wordów". Pokazywane są jako modelowa droga nowoczesnych, skalowalnych systemów. W trakcie prezentacji zagram adwokata diabła i pokażę, co może się nie udać. Pokażę, że to doświadczenie może być bolesne. Opowiem, jak można skończyć z rozproszonym monolitem i konkretnymi wskazówkami, jak temu zapobiec. Wyjaśnię wszystkie te enigmatyczne terminy, takie jak idempotentność, eventual consistency, at-least once delivery itp. Obalę kilka mitów i pokażę fakty bez ewangelizacji. Całość doprawiona będzie dawką zdrowego pragmatyzmu.