Kod: | NETplatform-.Net Parallel |
Kategoria: | Platforma .NET |
Forma: | 50% wykłady / 50% warsztaty |
Czas trwania: | 3 dni |
Odbiorcy: | developerzy, architekci |
Zapisy: |
Indywidualne zamówienie i dopasowanie dla grupy. |
Logistyka: |
W siedzibie klienta lub w innym dowolnym miejscu. |
Szkolenie ma za zadanie zaznajomić słuchaczy z możliwościami jakie niesie nowa wersja Microsoft .NET Framework 4.0 w dziedzinie obliczeń równoległych.
W trakcie kursu słuchacze poznają podstawowe założenia, zasady, narzędzia i dobre praktyki programowania równoległego na platformie .NET przy wykorzystaniu języka C#. Podczas praktycznej części szkolenia uczestnicy będą mieli okazję tworzyć, uruchomiać, testować oraz debugować kod równoległy.
Obecnie praktycznie każdy komputer, laptop, a nawet telefon komórkowy jest wyposażony w procesor zawierający kilka niezależnie pracujących od siebie rdzeni. Wykorzystanie zalet tych procesorów wykorzystując klasyczne metody programowania (współdzielona pamięć, synchronizacja, blokowanie, wiele wątków) jest bardzo trudne i nastręcza wiele problemów.
W celu ułatwienia tworzenia kodu równoległego, który może być wykonywany niezależnie przez kilka rdzeni, w .NET Framework wprowadzono tzw. Parallel Extensions. Praktycznie jest to całkowicie nowy paradygmat tworzenia oprogramowania, które może zostać zrównoleglone na dowolną ilość rdzeni/procesorów przy relatywnie niewielkim nakładzie pracy oraz czytelniejszym i prostszym w utrzymaniu kodzie.
Uczestnicy znają podstawy programowania w języku C# oraz potrafią obsługiwać środowisko programistyczne Visual Studio 2010.
Na stacjach roboczych jest zainstalowane środowisko Visual Studio 2010. Stacje robocze są wyposażone w procesory co najmniej dwurdzeniowe.
Poznaj ekspertów, którzy mogą poprowadzić Twoje szkolenie.
Idea renesansowej pracowni - Bottegi zakłada nieustanną pracę jej członków i dzielenie się jej wynikami.
Procesowanie wielowątkowe od dawna nie jest już tylko optymalizacją ale koniecznością. Wprowadzenie biblioteki Task Parallel Library (TPL) najlepiej znanej z .AsParallel() dodanego do LINQ może wydawać się rozwiązaniem wszystkich problemów, jednak próba użycia go przy zrównoleglaniu dużych procesów prawdopodobnie skończy się procesorem zajętym głównie przełączaniem się między wątkami. Tu na pomoc przychodzi Task Parallel Library Dataflow. Zaczniemy od idei, przez elementy z których składa się TPL Dataflow, po ważne ustawienia jak i sposoby na kontrolowanie pamięci i zużycia procesora. To poparte przykładami na żywo i własnym doświadczeniem.
Refleksja nad tematem zarządzania pamięcią we współczesnym świecie IT. Czy w czasach terabajtowych dysków i gigabajtów RAM-u, mamy się w ogóle czym przejmować? czy jesteśmy już na etapie “wolności od pamięci”, która “po prostu jest”? A jeśli jednak nie do końca, to jak ten temat wpływa na rozwój oprogramowania? Jak wpływa na architekturę, na kod który piszemy? Czego powiniśmy być świadomi? Zapraszam na opowieść mająca przedstawić obecny stan tej – zaskakująco ciekawej – dziedziny wiedzy. Mam nadzieję zainspirować do przypomnienia sobie, że pamięć jednak istnieje i że jej świadomość może być ciekawa i ważna.
.NET ma zarządzaną pamięć, to wie każdy. Ale jak to wszystko naprawdę działa? Czy mamy się w ogóle czym przejmować? Czy znajomość szczegółów implementacyjnych Garbage Collectora jest nam do czegoś potrzebna i co z tego wynika dla codziennego życia .NET deva? Przyglądając się temu jak CLR zarządza pamięcią z tej i owej strony poznamy przy okazji kilka smaczków, ciekawostek ale i zagrożeń.
Kto debuggował aplikację za pomocą wypisywania do logów "krok1", "krok2", choć pewnie używając bardziej niewybrednych słów? Dobrze wiemy jak potrzebna jest czasem diagnostyka naszej aplikacji. Najczęściej właśnie na tym środowisku, gdzie o nią najtrudniej - na środowisku produkcyjnym. Chciałem przedstawić Wam potężny, aczkolwiek wciąż trochę niedoceniany mechanizm Event Tracing for Windows, który dostarcza ogromu informacji o działaniu komputera, sytemu oraz - co najbardziej nas interesuje - aplikacji .NET. I to wszystko całkiem za darmo!